Outstanding Special Education Teacher Award Recipients

The National Association of Special Education Teachers has awarded The NASET Outstanding Special Education Teacher Award to special education teachers and inclusion classroom teachers that have been nominated by their respective school, district administrators, colleagues or parents of students.

NASET Outstanding Special Education Teacher Award Recipients

Unfortunately due to the Covid 19 Crisis and the  process used to screen and present the awards, it is not possible to 

award nominees this year (2019-2020 Award)

2018-2019 Recipients

2017-2018 Recipients

2016-2017 Recipients

2015-2016 Recipients

2014-2015 Recipients

2013-2014 Recipients

2012-2013 Recipients

2011-2012 Recipients

2010-2011 Recipients

2009-2010 Recipients

2008-2009 Recipients

2007-2008 Recipients

2006-2007 Recipients

2005-2006 Recipients


2018-2019 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Michelle Bishop

Southside Elementary

Georgia

Stefany Caskanett

Bierbaum Elementary

Missouri

Meghan Cook

Minnieville Elementary

Virginia

Andre Danielson

Woodrow Wilson High School

Oregon

Sarah Kesty

Castle Park Middle School

California

Katrina Fitzpatrick

Washtenaw Intermediate School District

Michigan

Marilyn Lauer

Latimer School

California

Melissa Massey

Lake Highlands Junior High

Texas

Colin Matecki

Darby Township School

Pennsylvania

Brent Maves

Ann Bremer Education Center

Minnesota

Brianna Mcphail

Joe Lawrence Elementary School

Texas

Joyce Miyamasu

Woodbridge Middle School

Virginia

Srinivas Pannela

Northwest Collegiate & Technical Academy

North Carolina

Bethany Parker

LaBrum Middle School

Pennsylvania

Alexander S. Rai

Gaithersburg High School

Maryland

Nixb-nan Slider

South Oldham High School

Kentucky

Anne Travers

Virginia Heights Elementary

Virginia


2017-2018 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Janelle Anderson 

Kennedy Elementary School 

Wisconsin

Jessica Crowe

Achieve Academy

Colorado

Kevin Crosby 

AIM Center/Kern High School District 

California

Paul Dols

Leesylvania ES

Virginia

Kevin Drolet 

Central Falls High School 

Rhode Island

Mr. Joshua Fernandez

Gaithersburg High School

Maryland

Andrew Franz

Hamlin Park Claude & Ouida Clapp Academy #74

New York

Naima Hall 

PS 102 - Bayview School  

New York

Mr. William Herzog 

Broadview Middle School 

Connecticut

Kendal Hulce 

Deep Creek Central Elementary, Chesapeake, VA 

Virginia

Carolyn Johnson 

The Nokesville School 

Virginia

Thomas Matera 

NEARI School 

Massachusetts

Sonja A. Mcleod

Union Grove High School

Georgia

Jenice Nawrocke 

Tigerton Elementary School 

Wisconsin

Nancy Ozinga

Kent Intermediate School District 

Michigan

Marsha Roth 

Triadelphia Middle School 

West Virginia

Elisa Schultz 

Grand Valley High School 

Colorado

Dana Strakele  

Cape Cod Lighthouse Charter School  

Massachusetts

Anne Travers 

Virginia Heights Elementary 

Virginia

Ms. Brooke Wagner

Mary Williams Elementary School

Virginia

Abir Zaineh 

Dennis Yarmouth Regional High School 

Massachusetts

Brian Ziman 

1LT Charles W. Whitcomb Middle School 

Massachusetts


2016-2017 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Julia Blair 

Coles Elementary School 

Virginia

Felicia Butler 

Woodbridge Middle School 

Virginia

Bernard Fuller 

Graham Middle School 

North Carolina

Sandra Gallegos 

Myers Elementary 

Texas

Jake Guthrie 

Thomas Worthington High School 

Ohio

Mrs. Santosh Kamalakar 

Children's Center for Neurodevelopmental Studies 

Arizona

Mrs Kelley Levis  

Edinboro Elementary  

Pennsylvania

Jen Loudon

Harmon Middle School

Ohio

Karly Lyons 

Meadowbrook Middle School 

Ohio

Mrs. Anne McNamara 

Countryside Elementary School 

Illinois

Emily Minihan 

The Help Group (Sunrise School) 

California

Anthony Navarre 

Homestead High School 

Wisconsin

Brittany Ann Ross 

Jupiter Christian School 

Florida

Heather Talbert 

Beechgrove Elementary School 

Kentucky

Anne Travers 

Virginia Heights Elementary 

Virginia

David Zapata 

Seagull High School, Adults with Disabilities Program 

Florida


2015-2016 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Denise Scairpon 

Benedict A. Cucinella Elementary School 

New Jersey

Kayla Deak 

Big Creek Elementary 

Georgia

Alexandra Hybki 

Cedarlane Academy 

California

Anna Jones 

Central Elementary School 

Indiana

Christa Taylor 

Churchill Park School 

Kentucky

Keith Christian 

Clara Barton Elementary 

California

Nicole Phillips 

Coral Springs Middle School 

Florida

Brenda J McNair 

Dorothy Eisenberg Elementary School 

Nevada

Mrs. Tracey Tucker 

East Side High School 

New Jersey

Natalie Scheidt 

Excel Academy Charter School- Orient Heights 

Massachusetts

Melissa Evans Pauling 

Fairfield Middle School 

South Carolina

Amy Miller 

Haley Elementary School 

Arizona

Dina Ann Atkin 

Houston Middle School 

Alaska

Mr. Francis J Rodgers 

John R. Hummel Elementary School 

Nevada

Lisa Schwartz 

Johnson Primary School 

North Carolina

Marie Cullinan 

Kreinhop Elementary 

Texas

Lori McBurnie 

Ledgemont Elementary 

Ohio

Phyllis Kownacki 

Liberty Middle School 

Michigan

Kristen Pepo 

Margaret Harloe Elementary School 

California

Mrs. Carolyn Roselli

Ocean Acres Elementary School 

New Jersey

Emily Miller 

Paulding Elementary Schools 

Ohio

Theresa Berrios 

Perth Amboy High School 

New Jersey

Tawnee Bocharski 

Salamanca Jr/Sr High School 

New York

Douglas Trinkle 

The Variety School 

Nevada

Kak Eli-Schneider

Washburn Rural High School  

Kansas

Debbie Lynch 

Westlawn Middle School 

Alabama

Crystal Duncan 

Whitney M. Young Jr. PS#15 

New Jersey


2014-2015 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Anna Marie Santiago

Launch Expeditionary Learning Charter School

New York

Ashley Hackstadt

Okawville Grade School

Illinois

Brandy Graham

Sophia Academy

Georgia

Carla Hill

Dorthy Thomas School

Florida

Crystal Holmes

The Madison Center

Michigan

Crystal Reissman

St. James Middle School

South Carolina

Dafina Westbrooks

Launch Expeditionary Learning Charter School

New York

Dan Davis

Etna Elementary School

Ohio

Ebony Clark Dlamini

Seagull Alternative High School, AWA Program

Florida

Equetta Jones

Warner Elementary School

Delaware

Jamie Taghikani

Lake Highlands Junior High

Texas

Kristi DeJager

Elim Christian School

Illinois

Lauren Fram

Marshall Road Elementary School

Virginia

Mr. Jason Gonzalez

Westbrook park elementary school

Pennsylvania

Mrs. Jenny Davis

Fifthward Junior High

Louisiana

Ms.Nicole Boyce

Homer Junior High School

Illinois

Olukayode Banmeke

Duval High School

Maryland

Rebecca Prevost

McCormack Middle School

Massachusetts

Tina Gemme

Ware High School

Massachusetts

Marcee Senker

Joppa View Elem. School

Maryland


2013-2014 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Theresa Payne 

Sophia Academy 

Georgia

Sonya Lyon 

South Salem High School 

Oregon

Sherrie Noel  

Sierra School of Butte County 

California

Sharon Bishop 

Middleton Elementary School 

Tennessee

Sarah Klang 

Middleton High School 

Wisconsin

Sara Buettner 

Sioux Central Schools 

Iowa

Samir Ezzelarb 

Bronx Lighthouse College Prep Academy 

New York

Rita Perri 

Warren Park Elementary School 

Illinois

Rebecca Dewoody  

River’s Bend Academy  

Virginia

Patsy Ray 

Hamilton Middle School 

Alabama

Natalie Goodman  

Spaulding Elementary School 

Ohio

Ms. Rona Cue 

Blenheim Elementary Middle School 

South Carolina

Mrs. Cheronda Farrish 

Marshall Road Elementary 

Virginia

Maureen Schaedel 

Norwood Park Elementary School 

Illinois

Maureen Riva 

Stillwater Township Elementary School District  

New Jersey

Mary Ayars 

Parkview Elementary 

Texas

Margaret M. Lorenz 

Henry Clay School 

Illinois

Lyndsay Younkin 

Sunset Elementary 

Tennessee

Lorrie Burnett 

Los Molinos Elementary 

California

Kurt Frederick 

Westfield High School 

Indiana

Kristinia Peterson 

Emerson Elementary 

Arizona

Kristina Colbert 

Benjamin Franklin Middle School 

Texas

Kathy Munzlinger 

Senn Thomas Middle School Dunklin 

Missouri

Karen Somerville 

Southern Middle School 

Pennsylvania

Judith Bartoo 

Forest Grove High School 

Oregon

Jonelle Kaitz  

Sierra Academy of Scottsdale  

Arizona

Jon Falk  

The High Road School of Baltimore County 

Maryland

Johannah Miller 

Charlotte Secondary School 

North Carolina

Jason Scott 

Riverview 

Wisconsin

Cindy Hansen-Lutz 

Heartland School  

Nebraska

Cheronda Farrish 

Marshall Road ES 

Virginia

Carol Huxhold 

Loveland Middle School 

Ohio

Brenda Bryan 

Fossil Ridge High School. 

Colorado

Bradley Keating  

West Career and Technical Academy 

Nevada

Arlene Marcus 

Seagull Alternative High School 

Florida

Angela Sanford 

Stuart MIddle School 

Kentucky

Alyssa Sorensen 

Parker Junior High School 

Illinois

2012-2013 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Savanna Flakes

Alexandria City Public Schools

Virginia

Alison Derenberger

AllowayTownship Shool

New Jersey

Connie Williams

Hillsboro City Schools

Ohio

Bonnie Taylor

McGowen Elementary

Texas

Ibeita Byrley

Beechgrove Elementary School

Kentucky

Jenny Bassford

Dutchtown High School

Louisiana

Felice Atkinson

Sophia Academy

Georgia

Kristin Smith

Alden Middle School

New York

Christi Chiappone

KIPP Charlotee

North Carolina

Emily Bradford

Atlantic Coast High School

Florida

Lisa A Bailey

Kenney Middle School

New York

Shawn Feeko

Pembroke Elementary School

North Carolina

Kristin Bertolero

Washington Elementary School

New Jersey

Sally Campbell

Jefferson

Ohio

Kurt Gassensmith

Noblesville High School

Indiana

Jocelyn Perlow

Mae Nesbit Elementary

California

Tamara Jones

West Newton Elementary School

Georgia

Eric Schreiner

Mira Costa High School

California

2011-2012 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Kasey Galik

Carmel Valley Middle School

Califonia

Mary Alice Merchant

Lake Shore Middle School

Wisconsin

Melisa Cantrell

Kentucky School for the Deaf

Kentucky

Erin Nicole Dunkle

Sophia Academy

Georgia

Mr. Frank Rodgers

John R. Hummel Elementary School

Nevada

Ron Keys

Willard Central

Missouri

Steven Barrett

Ocean View High School

Califonia

Theresa Berrios

Samuel E Shull School

New Jersey

Angela Buschle

Dayton Indpendent High School

Kentucky

Garth Hebbler

Rolando Park Elementary School

Califonia

Tracy Holley

Riverton Elementary

Alabama

Megan Geiss

Dillard Harris Educational Center

Illinois

Ms. Janine Haugen

Gilberts Elementary

Illinois

Theresa Sapp

Keystone Hts. Elementary School

Florida

Elizabeth Suchomel

Hinsdale Central High School

Illinois

Matt Pogue

Noblesville Freshman Center

Indiana

Valerie Medina

Grand Valley Middle Schoo

Colorado

Mr. Anji Reddy Nalamalapu

St. Paul Elementary School,

South Carolina

Matthew Lieberman

Learning Prep School

Massachusetts

Brett Bigham

East Powellhurst School MESD Classroom

Oregon

Carolyn (Carlie) Smith

G W Carver Elementary

Virginia

Kim Massaro

Westfield High School

Indiana

John Picone Ed.D

Louisiana High School

Missouri

Rayma Reed Ireland

Rogers Heritage High School

Arkansas

Michelle Lydon

John Winthrop Elementary

Massachusetts

Meghan Kennedy

Oak Park and River Forest High School

Illinois

2010-2011 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Jean Bates 

Amsterdam School 

New Jersey

Angela Bezold 

Sts. Peter & Paul School 

Kentucky

Melissa Cassady 

Plainfield South High School 

Illinois

Rona Cue

Bennettsville Middle School

South Carolina

Alicia Williams Deel 

Grundy High School 

Virginia

Ms. Kristen DeMayo 

South Elementary School 

Massachusetts

Maria Depina 

Jeremiah E. Burke High School 

Massachusetts

Mrs. Betsy Ferguson 

York High School 

Virginia

Pam Foust 

Manchester Intermediate School 

Indianna

Leslie Harruff  

Reseda High School  

Califonia

Mrs. Michele Hodson 

Valley View Middle School 

Ohio

Amy Kiker 

Lubbock High School 

Texas

Angie Loosli 

Ellis Elementary 

Utah

Devona Jean Marsh 

Dillard Harris Educational Center 

Illinois

Jannelle Mayo 

Forest Grove School District 

Oregon

Julia McGuckin 

Bells Elementary School 

New Jersey

Jill Risher 

Oak Valley School 

Illinois

Brooke Roberts 

Red Bud Elementary 

Georgia

Brenda Del Rosario 

Catharine Elementary School 

Pennsylvania

Jackie Ryback 

Napa Street Elementary School 

Califonia

Linda Salvatori 

Goodings Grove 

Illinois

Mrs. Mary Jo Saulter 

Hillsboro R-3 Elementary School 

Missouri

Dea Schamp 

Noblesville Middle School 

Indianna

Cathy Sheridan 

Santa Fe Trail 

Kansas

Kenneth Sirignano 

Marion D. Crouse Instructional Center 

Michagan

Linda Smith 

Ashland Middle School 

Oregon

Nichole Thomas 

Valley View Middle School 

Ohio

Mrs. Erin Vandeburg 

Churchville-Chili Middle School 

New York

Jane Volkmann 

Willoughby Elementary School 

Virginia

Kristi Weiss 

Southeast of Saline Elementary 

Kansas

Tiffany Wilson 

Muldoon Elementar School 

Alaska

Lyndsay Younkin 

Kenrose Elementary 

Tennessee


2009-2010 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Amy Gosz

Sam Houston High School

Texas

Peter Febinger

Stopher Elementary

Kentucky

Mr. Randy Turney

Grandview Elementary-Elk City Public Schools

Oklahoma

Mrs. Mansfield

Lucy Craft Laney

Minnesota

Robin Teller

King and Queen Elementary

Virginia

Amanda Thompson

Bishop Spaugh Community Academy

North Carolina

Nubia De La Fuente

Lopez High School

Texas

Laura Harker

DC Prep Edgewood Elementary Charter School

Washington DC

Ellen Waite

Bells Elementary School

New Jersey

Kaline Sandven

Spring Lake Park High School

Minnesota

Candace La Croix

Calais Elementary

Vermont

Katie Myers

Community Elementary School

Tennessee

Mrs. Jeanine Haugen

Gilberts Elementary School

Illinois

Donna Skipper

Gold Hill Middle School

South Carolina

Barbara J Valente

Pittsford Mendon High School

New York

Loren Fowler

Chamberlain Elementary

Washington DC

Laurie Zeuske

Rexford/Longfellow Elementary School /Pupil Services

Wisconsin

Jennifer Wright

Waterman Elementary School

Virginia

Kip Nichols

Garden City High School

Kansas

Susan White

Cambria Heights Elementary School

Pennsylvania

Phil Buben

Jefferson Elementary

Missouri

Michelle Amogretti

Clifton Avenue Grade School

New Jersey

Marlene Polk

Valley View Elementary

Califonia

Mrs. Elizabeth McKee

Huntley Middle School

Illinois

Cathy Gahres

Riverview Elementary School

Florida

Rebecca Stocking

Whittier Elementary School

Ohio

Michael C. Shaner

Smyrna High School

Delaware

Cami Rat

Sophia Academy

Georgia

Rebecca Pickett

Bowie Intermediate School

Texas

Lesley Scott

Perspectives Charter School

Illinios

Rebecca Rotundo

Paul V Fly Elementary School

Pennsylvania

Amanda English

Kalamazoo Regional School District - Gull Lake High School

Michigan

Deanna Stay

Monaco Middle School

Nevada

Ibeita Byrley

Beechgrove Elementary School

Kentucky

Glenda Gibson

Garden City High School

Kansas

Kerrianne Perry

Gloria Floyd Elementry

Florida

Lindsey Greer

The Autism Academy of Learning

Ohio

Mary Jo Risi

Essex High School

Vermont

Monica Dedrich

Waunakee Community School District

Wisconsin

Ms. Ladesma

Liberty Jr. High

Illinois

Naomi Jozovich

Envision Leadership Prep

Colorado


2008-2009 Recipients

Recipient

SCHOOL

State

Alicia Williams Deel

Grundy High School

Virginia

Avis Riley

St. Stephen Elementary School

South Carolina

Cami Carney

North Sanpete High School

Utah

Cathy Radke

Pettit Park Elementary

Indiana

Corrie Granitsas

A.C. Whelan Elementary School

Massachusetts

Crystal Aguilar

Coalinga High School

California

Cyndi Robert

Rhodes Jr. High

Arizona

Danielle Laurice

William L Dickinson High School

New Jersey

Dr. Katherine Nell McNeil

East County Academy of Learning

California

Elizabeth Erickson

Pohatcong Township Elementary School

New Jersey

Ellen Karnowski

Lake County Int'l Charter School

California

Jackie Fraifeld

Spring Oaks Middle School

Texas

Jamie Sullivan

Goodnoe Elementary

Pennsylvania

Jeffrey Simmons

Caravel Middle School

Maine

Joan Hersh

Huntington Valley Children's Center

California

Jo-Ann Hudecek

W.S. Mount Elementary School

New York

Jody Johns

Boon Elementary

Texas

Judy Lambert

Sullivan Elementary School

Tennessee

Karen Bowman

WV School for the Blind

West Virginia

Karen Talalas

Howell High School

New Jersey

Kathy Paradis

Manor Hill

Illinois

Kelly Myers

Hillsboro High School

Tennessee

Kristie Van Horn

Pioneer High School

California

Lori Hacker

Simon Kenton High School

Kentucky

Lyndsay Younkin

Kenrose Elementary

Tennessee

Lynn Stanley

McGarity Elementary

Georgia

Maria Lourdes C. Angala

Jefferson Middle School

Washington DC

Mary Wadella

Argos Community School

Indiana

Melissa C. Robertson

Hazel Green High School

Alabama

Mr Travis Angell

Platteville Elementary School

Colorado

Mrs. Joanne Spino

Seaford Elementary School

Virginia

Mrs. Makarewicz

Green Elementary School

Michigan

Ms. Fritzie Nitschke

Miller High School

Ohio

Ms. Jennifer Redding

Fremont Middle School District 79

Illinois

Noelle Milton

Sonora Elementary School

California

Noreen Nalitz

Hoover Elementary School

Pennsylvania

Peg Mills

Dublin City School District

Ohio

Renee Dawson

Sophia Academy

Georgia

Robin Andersen

Tuckahoe Elementary

Virginia

Roger Leavitt

West Hernando Middle School

Florida

Rose Twardzik

Bells Elementary School

New Jersey

Sarah Johnson

Fresno Pacific ATP

California

Scott Martinson

Sunny Hollow Elementary

Minnesota

Colleen Ivy

Donges Bay Elementary School

Wisconsin


2007-2008 Recipients

RECIPIENT

SCHOOL

STATE

Alicia Helle

River Ridge School District

Wisconsin

Alicia Williams Deel

Grundy High School

Virginia

Allison Weaver

Edgerton Elementary

Kansas

Amanda Thorner

Noblesville Intermediate School

Indiana

ANITA K. JONES

Independence High School

West Virginia

Ann P. Newell

Edgewood Middle School

South Carolina

Ann Walz

Woodland Elementary

Minnesota

Anne Blair

Glenbrook Off Campus

Illinois

Aurora Vaccaro

Vineland Elementary

Florida

Bonnie Altman

Thunder Bay Jr. High

Michigan

Carol Bradley

Parkwood Elementary

Texas

Cheryl Van de Streek

A'Takamul International School

Kuwait

Chritine Godino

Martinson Elementary School

Massachusetts

Cindy Baker

Lagonda Elementary School

Ohio

Cindy Scharff

Westgate Elementary School

Nebraska

Cynthia Van Horn

Lakewood Middle School

Kansas

Dawn Palughi

Bennett Elementary

Florida

Dena Balo

Luella High School

Georgia

Diana Laucello-Miguel

Sunny Days Early Childhood

New Jersey

Don Erickson

East Valley Middle School

Washington

Harold V. House

IPS School #459

Indiana

Harriet Raphael

Cliffside Park School #3

New Jersey

Jamie Barbarich

Woodside Elementary School

Maryland

Jan Greene

Oneonta High School

Alabama

Jane Beveridge

Lakeland school

Wisconsin

Jeanne M. Giampietro

Vanderburg ES

Nevada

Jennifer K. Michael

Lucy Elementary

Tennessee

Jessica Mazure

Lincoln Elementary School

New Jersey

JoAnna Dean

Stevens Elementary

Colorado

Joanne McCormack

John D. Philbrick Elementary School

Massachusetts

Jonny Roy Thompson

White Knoll High School

South Carolina

Joseph Adam Lucero

Mayfield High School

New Mexico

Joy Coombs

Riverside Preschool

Utah

Julianne Martin

Sophia Academy

Georgia

Karin Mullen

Bridgeview Elementary

Iowa

Kasey Klein Shockley

Excelsior Education Center

California

Kate Bonneau

Duxbury High School

Massachusetts

Kathleen Nugent

Forest Ave Elementary School

Massachusetts

Kendra Smith

North Oldham Middle School

Kentucky

Kerri Cranston

Claremont School

New York

Lauren Wurst

Whitehall Elementary School

Pennsylvania

Linda Samsa

Belle Aire Elementary

Illinois

Lois Lyons

Birches Elementary School

New Jersey

Margaret Welker

Bull Run Elementary School, Centreville, VA

Virginia

Megan Kozak

Lake Garda School

Connecticut

Miss Jan Binns

Kittyhawk

Ohio

Nancy Cussary

Academy of Arts and Sciences at SOTA

California

Orson Deepnarain

Birney E.S.

Georgia

Pamela Sergio

Rundlett Middle School

New Hampshire

Roberta Weiss

Teaneck Community Charter School

New Jersey

Rona Cue

Bennettsville Middle School

South Carolina

Sandra Jenkins

Chattanooga Valley Elementary School

Georgia

Sandra Layman

Lowry Elementary School

Florida

Sara J. Binns

Kitty Hawk Elementary

Ohio

Sarah Reid

Duchesne Elementary

Missouri

Smith

Palestine High School

Illinois

Stephanie Betit

Marlboro Elementary School

Vermont

Susan Farano

Wagner Elementary

California

Susan Fitzmaurice

St. Clair High School

Michigan

Susan Rosselott

Mason High School

Ohio

Trish Felix

Philadelphia Academy Charter High School

Pennsylvania


2006-2007 Recipients

Recipient

School

Denise Ballard

Barcelona Middle School

Jody Pirtle

Sarah Marley School

Lisa Ho

Emerson Elementary School

Tania Rhodes

Lynn Urquides

Allan Yu

Mark Twain Middle School

Angie Camacho

Rockdale Elementary School

Jamie Hawkins

Joaquin Miller High School

Jessica Serr

El Oro Way

Kyle Sires

Turlock High School

Monica Multer

Melvin Avenue Elementary

Deb West

Sierra Middle School

Tammy Powers

Prairie Middle School

Dallisa Rodriguez-Green

Polo Park Middle School

Melissa Morgan

Magnolia

Mrs. Pat Howell

Beauclerc Elementary

Orvie Mizzell-Bullock

Meadowbrook Middle School

Patricia Keene

Southwest Middle School

Michelle Gale

Southwest Elementary

Christy Maher

Orchard Place Campus School

Jennifer Holden

AEA 267-Valley Park School

Karen Mixdorf

South Tama County Middle School

Christy Maher

Orchard Place Campus School

Frank Polizzi

Brentano Math and Science Academy

Heather Walsh

Greenbrier School

Mary Stiehl

Belle Valley South

Megan Burnett

Munhall School

Miriam Rodriguez-Ruiz

Carpenter

Mrs. Joan Dieker

Quincy Junior High

Norma Olivares

Wolfgan Mozart

Pam Unger

Dupo High School

Patricia Haseltine

Frances B. McCord School

Linda Joler

Lawrence Free State High School

Ibeita Byrley

Beechgrove Elementary

Jane Moczydlwski

Kyle Piner Elementary

Ann Marie Breakey

Barnstable Middle School

James Craigen

Oakmont Regional High School

Laurie E. Greene

Hurld Elementary School

Nena Manach

South Memorial Elementary School

Tania Phillips

South Shore Charter Public School

Susan Orr

Balch Elementary

Melissa Feldman

Balch Elementary

Brandi Walker

Ernest Everett Just Middle School

Cindy Heath

North Bend Elementary

Mrs. Alicia Finley

Kemptown Elementary School

Karlie Parker

Fruitport Middle School

Rachel Hannah

Corunna Middle School

Randy Brady

Brighton High School

Wendy Cirksena

John Adams Middle School

Daria Lorio

Casey Elementary School

Barbara Gage

Willow Springs Elementary School

Kara Pickard

Reedy Creek Elementary

Peggy Silvers

Evergreen Community Charter School

Cheryl Szyarto

Livingston Park

Diana Miguel

 

Janet Pilvalis

Delran Intermediate School

Jo-an' Van Doren

North Hunterdon High School

Bonnie Quigley

Watchung Hills Regional High School

Cora Anderson

John Dooley Elementary

Dustin B. Mancl

Jack Dailey Elementary School

Kristy Klug

Wappingers Jr High School

Lindsay Bench

Howard T. Herber MIddle School

Margaret Pascariello

Wood Park Primary School

Mrs. Carol Ann Hammons

Canajoharie High School

Rosellen Peek

Saint Mary's School for the Deaf

Christie Hubert

Springfield Local School District- Boyer

Connie Kahle

Navarre Elementary

Jim Meadows

Lake Metroparks Adapted Recreation

Sandy Trask Tyler

Blendon Middle School

Sue Reeves

Riverside Local Schools

Wendy Szakacs

Fairhaven School

Jill Hertel

Joseph Gale Elementary School

Michael J. Finley

New Hope Solebury High School

Michele Adams Slusser

Herbert Hoover Elementary School

Mrs. Deborah Koch

GOVENOR MIFFLIN/ CUMRU ELEMENTARY

Karen Goulart

Forest avenue Elementart School

Ms. Kendra Jiles

Maryville Elementary School

Jane Southwood

Foothills Elementary

Debbie Grider

Cooper Jr / Sr. High School

Ezola Freeman

Reynaud Middle School

Kristin Elise Meggers

Saigling Elementary

Linda Gaston

Ed Cody Elementary

Marion Leathers

Martha Reid Elementry

Ms. Debbie Braley

Sandra Day O'Connor High School

Teresa M. Camp

Hull-Daisetta Elem.

Terry Graham

Lamar Elementary

Dana Long

Ni River Middle School

Mr. David Parrish

Independent Hill School-PACE East Program

Ruth Kitchen

Waddell Elementary School

Tina Theuerkauf

Bethel Elementary School

Renee Hayes

Fir Grove/Vista Day Treatment Program

Siobhan Avolio-Toly

McMurray Middle School

Jennifer Saucedo

Rockwell Elementary

Michelle Mader

Waukesha South

Mrs. Anne Reece

Converse Elementary School

To top


2005-2006 Recipients

Recipients

School

Amber Alvarado

Lutherbrook Academy

Marilyn Amdur

Westchester Exceptional Children's School

George Anim-Addo

Lutherbrook Academy

Mabel Arocho-McAuley

School for Exceptional Children

Jody Baker

Genesis Academy

Cheryl Barr-Bryant

Spurwink School II

Lisa-Marie Belinskas

Spurwink School II

Susan Bower

Lutherbrook Academy

Beverly Cohen

The Community School

Marianne Colligan

Jefferson Rehabilitation Center

Marilyn Corbin

Cliffwood School

Vikas Darji

Gables Academy

Elaine David

Dominion School

Andrew Dick

Spurwink School II

Malinda Dix

Holmstead School

Barbara Doherty

The Summit School

Alison Edwards

McAuley School for Exceptional Children

Denise Hackman

Children's Education Center

Joan Hanley

Westchester Exceptional Children's School

Rose Hickey-Mingen

The Children's Annex

Louise Humenay

Barber National Institute - Elizabeth Lee Black School

Kasey Jearld-Makell

The Foundation Schools

Bryan Kindlon

Mary Cariola Children's Center

Holly Kitchen

Barber National Institute - Elizabeth Lee Black School

Andri Knight

Elk Hill

Stephen Krause

Elk Hill

Denise Kutiek

UCP Children's Center

Tamiko Lobaugh

The Foundation Schools

Matthew Looks

The Summit School

Stephanie Lorei

Barber National Institute - Elizabeth Lee Black School

Kristin Lown

Astor Treatment Center

Alane Cook McAuley

School for Exceptional Children

Bonnie McWalters

The Summit School

Mary Alice Millham

The Children's Annex

Valerie Monaco

UCP Children's Center

Scott Nipper

Monarch School

Patricia Orrego

Gables Academy

Elizabeth O'Sullivan

Mary Cariola Children's Center

Jesse Pacheco

Elk Hill

Lorraine Petrizzo

Developmental Disabilities Institute

Robert Prigano

Holmstead School

Fran Purcell

Genesis Academy

Joan Lana Puwalski

The Summit School

Rita Quintas

The Summit School

Marian Reilly

Holmstead School

Cecilia Roberson

Cliffwood School

Lynda Rovatsos-Corey

UCP Children's Center

Myra Rubin

The Summit School

Melissa Scheer

Developmental Disabilities Institute

Dana Seifert

The Foundation Schools

Terry Smith

The Children's Annex

Kristin Shortell

Boys and Girls Village Day School

Megan Shoup

Genesis Academy

Tracey Southard

Developmental Disabilities Institute

Karen Lee Stradford

Cerebral Palsy of North Jersey

Kathleen Tepfenhart

Jefferson Rehabilitation Center

Camiell Thompson-Burse

Alternative Academic Achievement Academy

E.J. Vereen

Gables Academy

Cynthia Watson

Jefferson Rehabilitation Center

Brian White

Astor Treatment Center

Leah Wollman

Westchester Exceptional Children's School

To top