Outstanding Special Education Teacher Award Recipients

The National Association of Special Education Teachers has awarded The NASET Outstanding Special Education Teacher Award to special education teachers and inclusion classroom teachers that have been nominated by their respective school, district administrators, colleagues or parents of students.

NASET Outstanding Special Education Teacher Award Recipients

 

2013-2014 Recipients

2012-2013 Recipients

2011-2012 Recipients

2010-2011 Recipients

2009-2010 Recipients

2008-2009 Recipients

2007-2008 Recipients

2006-2007 Recipients

2005-2006 Recipients

 


2013-2014 Recipients

Recipient SCHOOL State
Theresa Payne  Sophia Academy  Georgia
Sonya Lyon  South Salem High School  Oregon
Sherrie Noel   Sierra School of Butte County  California
Sharon Bishop  Middleton Elementary School  Tennessee
Sarah Klang  Middleton High School  Wisconsin
Sara Buettner  Sioux Central Schools  Iowa
Samir Ezzelarb  Bronx Lighthouse College Prep Academy  New York
Rita Perri  Warren Park Elementary School  Illinois
Rebecca Dewoody   River’s Bend Academy   Virginia
Patsy Ray  Hamilton Middle School  Alabama
Natalie Goodman   Spaulding Elementary School  Ohio
Ms. Rona Cue  Blenheim Elementary Middle School  South Carolina
Mrs. Cheronda Farrish  Marshall Road Elementary  Virginia
Maureen Schaedel  Norwood Park Elementary School  Illinois
Maureen Riva  Stillwater Township Elementary School District   New Jersey
Mary Ayars  Parkview Elementary  Texas
Margaret M. Lorenz  Henry Clay School  Illinois
Lyndsay Younkin  Sunset Elementary  Tennessee
Lorrie Burnett  Los Molinos Elementary  California
Kurt Frederick  Westfield High School  Indiana
Kristinia Peterson  Emerson Elementary  Arizona
Kristina Colbert  Benjamin Franklin Middle School  Texas
Kathy Munzlinger  Senn Thomas Middle School Dunklin  Missouri
Karen Somerville  Southern Middle School  Pennsylvania
Judith Bartoo  Forest Grove High School  Oregon
Jonelle Kaitz   Sierra Academy of Scottsdale   Arizona
Jon Falk   The High Road School of Baltimore County  Maryland
Johannah Miller  Charlotte Secondary School  North Carolina
Jason Scott  Riverview  Wisconsin
Cindy Hansen-Lutz  Heartland School   Nebraska
Cheronda Farrish  Marshall Road ES  Virginia
Carol Huxhold  Loveland Middle School  Ohio
Brenda Bryan  Fossil Ridge High School.  Colorado
Bradley Keating   West Career and Technical Academy  Nevada
Arlene Marcus  Seagull Alternative High School  Florida
Angela Sanford  Stuart MIddle School  Kentucky
Alyssa Sorensen  Parker Junior High School  Illinois

2012-2013 Recipients

Recipient     SCHOOL State
Savanna Flakes Alexandria City Public Schools Virginia    
Alison Derenberger AllowayTownship Shool New Jersey    
Connie Williams Hillsboro City Schools Ohio    
Bonnie Taylor McGowen Elementary Texas    
Ibeita Byrley Beechgrove Elementary School Kentucky    
Jenny Bassford Dutchtown High School Louisiana    
Felice Atkinson Sophia Academy Georgia    
Kristin Smith Alden Middle School New York    
Christi Chiappone KIPP Charlotee North Carolina    
Emily Bradford Atlantic Coast High School Florida    
Lisa A Bailey Kenney Middle School New York    
Shawn Feeko Pembroke Elementary School North Carolina    
Kristin Bertolero Washington Elementary School New Jersey    
Sally Campbell Jefferson Ohio    
Kurt Gassensmith Noblesville High School Indiana    
Jocelyn Perlow Mae Nesbit Elementary California    
Tamara Jones West Newton Elementary School Georgia    
Eric Schreiner Mira Costa High School California    

2011-2012 Recipients

Recipient SCHOOL State
Kasey Galik Carmel Valley Middle School Califonia
Mary Alice Merchant Lake Shore Middle School Wisconsin
Melisa Cantrell Kentucky School for the Deaf Kentucky
Erin Nicole Dunkle Sophia Academy Georgia
Mr. Frank Rodgers John R. Hummel Elementary School Nevada
Ron Keys Willard Central Missouri
Steven Barrett Ocean View High School Califonia
Theresa Berrios Samuel E Shull School New Jersey
Angela Buschle Dayton Indpendent High School Kentucky
Garth Hebbler Rolando Park Elementary School Califonia
Tracy Holley Riverton Elementary Alabama
Megan Geiss Dillard Harris Educational Center Illinois
Ms. Janine Haugen Gilberts Elementary Illinois
Theresa Sapp Keystone Hts. Elementary School Florida
Elizabeth Suchomel Hinsdale Central High School Illinois
Matt Pogue Noblesville Freshman Center Indiana
Valerie Medina Grand Valley Middle Schoo Colorado
Mr. Anji Reddy Nalamalapu St. Paul Elementary School, South Carolina
Matthew Lieberman Learning Prep School Massachusetts
Brett Bigham East Powellhurst School MESD Classroom Oregon
Carolyn (Carlie) Smith G W Carver Elementary Virginia
Kim Massaro Westfield High School Indiana
John Picone Ed.D Louisiana High School Missouri
Rayma Reed Ireland Rogers Heritage High School Arkansas
Michelle Lydon John Winthrop Elementary Massachusetts
Meghan Kennedy Oak Park and River Forest High School Illinois

2010-2011 Recipients

Recipient SCHOOL State
Jean Bates  Amsterdam School  New Jersey
Angela Bezold  Sts. Peter & Paul School  Kentucky
Melissa Cassady  Plainfield South High School  Illinois
Rona Cue Bennettsville Middle School South Carolina
Alicia Williams Deel  Grundy High School  Virginia
Ms. Kristen DeMayo  South Elementary School  Massachusetts
Maria Depina  Jeremiah E. Burke High School  Massachusetts
Mrs. Betsy Ferguson  York High School  Virginia
Pam Foust  Manchester Intermediate School  Indianna
Leslie Harruff   Reseda High School   Califonia
Mrs. Michele Hodson  Valley View Middle School  Ohio
Amy Kiker  Lubbock High School  Texas
Angie Loosli  Ellis Elementary  Utah
Devona Jean Marsh  Dillard Harris Educational Center  Illinois
Jannelle Mayo  Forest Grove School District  Oregon
Julia McGuckin  Bells Elementary School  New Jersey
Jill Risher  Oak Valley School  Illinois
Brooke Roberts  Red Bud Elementary  Georgia
Brenda Del Rosario  Catharine Elementary School  Pennsylvania
Jackie Ryback  Napa Street Elementary School  Califonia
Linda Salvatori  Goodings Grove  Illinois
Mrs. Mary Jo Saulter  Hillsboro R-3 Elementary School  Missouri
Dea Schamp  Noblesville Middle School  Indianna
Cathy Sheridan  Santa Fe Trail  Kansas
Kenneth Sirignano  Marion D. Crouse Instructional Center  Michagan
Linda Smith  Ashland Middle School  Oregon
Nichole Thomas  Valley View Middle School  Ohio
Mrs. Erin Vandeburg  Churchville-Chili Middle School  New York
Jane Volkmann  Willoughby Elementary School  Virginia
Kristi Weiss  Southeast of Saline Elementary  Kansas
Tiffany Wilson  Muldoon Elementar School  Alaska
Lyndsay Younkin  Kenrose Elementary  Tennessee

2009-2010 Recipients

Recipient SCHOOL State
Amy Gosz Sam Houston High School Texas
Peter Febinger Stopher Elementary Kentucky
Mr. Randy Turney Grandview Elementary-Elk City Public Schools Oklahoma
Mrs. Mansfield Lucy Craft Laney Minnesota
Robin Teller King and Queen Elementary Virginia
Amanda Thompson Bishop Spaugh Community Academy North Carolina
Nubia De La Fuente Lopez High School Texas
Laura Harker DC Prep Edgewood Elementary Charter School Washington DC
Ellen Waite Bells Elementary School New Jersey
Kaline Sandven Spring Lake Park High School Minnesota
Candace La Croix Calais Elementary Vermont
Katie Myers Community Elementary School Tennessee
Mrs. Jeanine Haugen Gilberts Elementary School Illinois
Donna Skipper Gold Hill Middle School South Carolina
Barbara J Valente Pittsford Mendon High School New York
Loren Fowler Chamberlain Elementary Washington DC
Laurie Zeuske Rexford/Longfellow Elementary School /Pupil Services Wisconsin
Jennifer Wright Waterman Elementary School Virginia
Kip Nichols Garden City High School Kansas
Susan White Cambria Heights Elementary School Pennsylvania
Phil Buben Jefferson Elementary Missouri
Michelle Amogretti Clifton Avenue Grade School New Jersey
Marlene Polk Valley View Elementary Califonia
Mrs. Elizabeth McKee Huntley Middle School Illinois
Cathy Gahres Riverview Elementary School Florida
Rebecca Stocking Whittier Elementary School Ohio
Michael C. Shaner Smyrna High School Delaware
Cami Rat Sophia Academy Georgia
Rebecca Pickett Bowie Intermediate School Texas
Lesley Scott Perspectives Charter School Illinios
Rebecca Rotundo Paul V Fly Elementary School Pennsylvania
Amanda English Kalamazoo Regional School District - Gull Lake High School Michigan
Deanna Stay Monaco Middle School Nevada
Ibeita Byrley Beechgrove Elementary School Kentucky
Glenda Gibson Garden City High School Kansas
Kerrianne Perry Gloria Floyd Elementry Florida
Lindsey Greer The Autism Academy of Learning Ohio
Mary Jo Risi Essex High School Vermont
Monica Dedrich Waunakee Community School District Wisconsin
Ms. Ladesma Liberty Jr. High Illinois
Naomi Jozovich Envision Leadership Prep Colorado

2008-2009 Recipients

Recipient SCHOOL State
Alicia Williams Deel Grundy High School Virginia
Avis Riley St. Stephen Elementary School South Carolina
Cami Carney North Sanpete High School Utah
Cathy Radke Pettit Park Elementary Indiana
Corrie Granitsas A.C. Whelan Elementary School Massachusetts
Crystal Aguilar Coalinga High School California
Cyndi Robert Rhodes Jr. High Arizona
Danielle Laurice William L Dickinson High School New Jersey
Dr. Katherine Nell McNeil East County Academy of Learning California
Elizabeth Erickson Pohatcong Township Elementary School New Jersey
Ellen Karnowski Lake County Int'l Charter School California
Jackie Fraifeld Spring Oaks Middle School Texas
Jamie Sullivan Goodnoe Elementary Pennsylvania
Jeffrey Simmons Caravel Middle School Maine
Joan Hersh Huntington Valley Children's Center California
Jo-Ann Hudecek W.S. Mount Elementary School New York
Jody Johns Boon Elementary Texas
Judy Lambert Sullivan Elementary School Tennessee
Karen Bowman WV School for the Blind West Virginia
Karen Talalas Howell High School New Jersey
Kathy Paradis Manor Hill Illinois
Kelly Myers Hillsboro High School Tennessee
Kristie Van Horn Pioneer High School California
Lori Hacker Simon Kenton High School Kentucky
Lyndsay Younkin Kenrose Elementary Tennessee
Lynn Stanley McGarity Elementary Georgia
Maria Lourdes C. Angala Jefferson Middle School Washington DC
Mary Wadella Argos Community School Indiana
Melissa C. Robertson Hazel Green High School Alabama
Mr Travis Angell Platteville Elementary School Colorado
Mrs. Joanne Spino Seaford Elementary School Virginia
Mrs. Makarewicz Green Elementary School Michigan
Ms. Fritzie Nitschke Miller High School Ohio
Ms. Jennifer Redding Fremont Middle School District 79 Illinois
Noelle Milton Sonora Elementary School California
Noreen Nalitz Hoover Elementary School Pennsylvania
Peg Mills Dublin City School District Ohio
Renee Dawson Sophia Academy Georgia
Robin Andersen Tuckahoe Elementary Virginia
Roger Leavitt West Hernando Middle School Florida
Rose Twardzik Bells Elementary School New Jersey
Sarah Johnson Fresno Pacific ATP California
Scott Martinson Sunny Hollow Elementary Minnesota
Colleen Ivy Donges Bay Elementary School Wisconsin

2007-2008 Recipients

RECIPIENT SCHOOL STATE
Alicia Helle River Ridge School District Wisconsin
Alicia Williams Deel Grundy High School Virginia
Allison Weaver Edgerton Elementary Kansas
Amanda Thorner Noblesville Intermediate School Indiana
ANITA K. JONES Independence High School West Virginia
Ann P. Newell Edgewood Middle School South Carolina
Ann Walz Woodland Elementary Minnesota
Anne Blair Glenbrook Off Campus Illinois
Aurora Vaccaro Vineland Elementary Florida
Bonnie Altman Thunder Bay Jr. High Michigan
Carol Bradley Parkwood Elementary Texas
Cheryl Van de Streek A'Takamul International School Kuwait
Chritine Godino Martinson Elementary School Massachusetts
Cindy Baker Lagonda Elementary School Ohio
Cindy Scharff Westgate Elementary School Nebraska
Cynthia Van Horn Lakewood Middle School Kansas
Dawn Palughi Bennett Elementary Florida
Dena Balo Luella High School Georgia
Diana Laucello-Miguel Sunny Days Early Childhood New Jersey
Don Erickson East Valley Middle School Washington
Harold V. House IPS School #459 Indiana
Harriet Raphael Cliffside Park School #3 New Jersey
Jamie Barbarich Woodside Elementary School Maryland
Jan Greene Oneonta High School Alabama
Jane Beveridge Lakeland school Wisconsin
Jeanne M. Giampietro Vanderburg ES Nevada
Jennifer K. Michael Lucy Elementary Tennessee
Jessica Mazure Lincoln Elementary School New Jersey
JoAnna Dean Stevens Elementary Colorado
Joanne McCormack John D. Philbrick Elementary School Massachusetts
Jonny Roy Thompson White Knoll High School South Carolina
Joseph Adam Lucero Mayfield High School New Mexico
Joy Coombs Riverside Preschool Utah
Julianne Martin Sophia Academy Georgia
Karin Mullen Bridgeview Elementary Iowa
Kasey Klein Shockley Excelsior Education Center California
Kate Bonneau Duxbury High School Massachusetts
Kathleen Nugent Forest Ave Elementary School Massachusetts
Kendra Smith North Oldham Middle School Kentucky
Kerri Cranston Claremont School New York
Lauren Wurst Whitehall Elementary School Pennsylvania
Linda Samsa Belle Aire Elementary Illinois
Lois Lyons Birches Elementary School New Jersey
Margaret Welker Bull Run Elementary School, Centreville, VA Virginia
Megan Kozak Lake Garda School Connecticut
Miss Jan Binns Kittyhawk Ohio
Nancy Cussary Academy of Arts and Sciences at SOTA California
Orson Deepnarain Birney E.S. Georgia
Pamela Sergio Rundlett Middle School New Hampshire
Roberta Weiss Teaneck Community Charter School New Jersey
Rona Cue Bennettsville Middle School South Carolina
Sandra Jenkins Chattanooga Valley Elementary School Georgia
Sandra Layman Lowry Elementary School Florida
Sara J. Binns Kitty Hawk Elementary Ohio
Sarah Reid Duchesne Elementary Missouri
Smith Palestine High School Illinois
Stephanie Betit Marlboro Elementary School Vermont
Susan Farano Wagner Elementary California
Susan Fitzmaurice St. Clair High School Michigan
Susan Rosselott Mason High School Ohio
Trish Felix Philadelphia Academy Charter High School Pennsylvania

2006-2007 Recipients

Recipient School
Denise Ballard Barcelona Middle School
Jody Pirtle Sarah Marley School
Lisa Ho Emerson Elementary School
Tania Rhodes Lynn Urquides
Allan Yu Mark Twain Middle School
Angie Camacho Rockdale Elementary School
Jamie Hawkins Joaquin Miller High School
Jessica Serr El Oro Way
Kyle Sires Turlock High School
Monica Multer Melvin Avenue Elementary
Deb West Sierra Middle School
Tammy Powers Prairie Middle School
Dallisa Rodriguez-Green Polo Park Middle School
Melissa Morgan Magnolia
Mrs. Pat Howell Beauclerc Elementary
Orvie Mizzell-Bullock Meadowbrook Middle School
Patricia Keene Southwest Middle School
Michelle Gale Southwest Elementary
Christy Maher Orchard Place Campus School
Jennifer Holden AEA 267-Valley Park School
Karen Mixdorf South Tama County Middle School
Christy Maher Orchard Place Campus School
Frank Polizzi Brentano Math and Science Academy
Heather Walsh Greenbrier School
Mary Stiehl Belle Valley South
Megan Burnett Munhall School
Miriam Rodriguez-Ruiz Carpenter
Mrs. Joan Dieker Quincy Junior High
Norma Olivares Wolfgan Mozart
Pam Unger Dupo High School
Patricia Haseltine Frances B. McCord School
Linda Joler Lawrence Free State High School
Ibeita Byrley Beechgrove Elementary
Jane Moczydlwski Kyle Piner Elementary
Ann Marie Breakey Barnstable Middle School
James Craigen Oakmont Regional High School
Laurie E. Greene Hurld Elementary School
Nena Manach South Memorial Elementary School
Tania Phillips South Shore Charter Public School
Susan Orr Balch Elementary
Melissa Feldman Balch Elementary
Brandi Walker Ernest Everett Just Middle School
Cindy Heath North Bend Elementary
Mrs. Alicia Finley Kemptown Elementary School
Karlie Parker Fruitport Middle School
Rachel Hannah Corunna Middle School
Randy Brady Brighton High School
Wendy Cirksena John Adams Middle School
Daria Lorio Casey Elementary School
Barbara Gage Willow Springs Elementary School
Kara Pickard Reedy Creek Elementary
Peggy Silvers Evergreen Community Charter School
Cheryl Szyarto Livingston Park
Diana Miguel  
Janet Pilvalis Delran Intermediate School
Jo-an' Van Doren North Hunterdon High School
Bonnie Quigley Watchung Hills Regional High School
Cora Anderson John Dooley Elementary
Dustin B. Mancl Jack Dailey Elementary School
Kristy Klug Wappingers Jr High School
Lindsay Bench Howard T. Herber MIddle School
Margaret Pascariello Wood Park Primary School
Mrs. Carol Ann Hammons Canajoharie High School
Rosellen Peek Saint Mary's School for the Deaf
Christie Hubert Springfield Local School District- Boyer
Connie Kahle Navarre Elementary
Jim Meadows Lake Metroparks Adapted Recreation
Sandy Trask Tyler Blendon Middle School
Sue Reeves Riverside Local Schools
Wendy Szakacs Fairhaven School
Jill Hertel Joseph Gale Elementary School
Michael J. Finley New Hope Solebury High School
Michele Adams Slusser Herbert Hoover Elementary School
Mrs. Deborah Koch GOVENOR MIFFLIN/ CUMRU ELEMENTARY
Karen Goulart Forest avenue Elementart School
Ms. Kendra Jiles Maryville Elementary School
Jane Southwood Foothills Elementary
Debbie Grider Cooper Jr / Sr. High School
Ezola Freeman Reynaud Middle School
Kristin Elise Meggers Saigling Elementary
Linda Gaston Ed Cody Elementary
Marion Leathers Martha Reid Elementry
Ms. Debbie Braley Sandra Day O'Connor High School
Teresa M. Camp Hull-Daisetta Elem.
Terry Graham Lamar Elementary
Dana Long Ni River Middle School
Mr. David Parrish Independent Hill School-PACE East Program
Ruth Kitchen Waddell Elementary School
Tina Theuerkauf Bethel Elementary School
Renee Hayes Fir Grove/Vista Day Treatment Program
Siobhan Avolio-Toly McMurray Middle School
Jennifer Saucedo Rockwell Elementary
Michelle Mader Waukesha South
Mrs. Anne Reece Converse Elementary School

To top


2005-2006 Recipients

Recipients School
Amber Alvarado Lutherbrook Academy
Marilyn Amdur Westchester Exceptional Children's School
George Anim-Addo Lutherbrook Academy
Mabel Arocho-McAuley School for Exceptional Children
Jody Baker Genesis Academy
Cheryl Barr-Bryant Spurwink School II
Lisa-Marie Belinskas Spurwink School II
Susan Bower Lutherbrook Academy
Beverly Cohen The Community School
Marianne Colligan Jefferson Rehabilitation Center
Marilyn Corbin Cliffwood School
Vikas Darji Gables Academy
Elaine David Dominion School
Andrew Dick Spurwink School II
Malinda Dix Holmstead School
Barbara Doherty The Summit School
Alison Edwards McAuley School for Exceptional Children
Denise Hackman Children's Education Center
Joan Hanley Westchester Exceptional Children's School
Rose Hickey-Mingen The Children's Annex
Louise Humenay Barber National Institute - Elizabeth Lee Black School
Kasey Jearld-Makell The Foundation Schools
Bryan Kindlon Mary Cariola Children's Center
Holly Kitchen Barber National Institute - Elizabeth Lee Black School
Andri Knight Elk Hill
Stephen Krause Elk Hill
Denise Kutiek UCP Children's Center
Tamiko Lobaugh The Foundation Schools
Matthew Looks The Summit School
Stephanie Lorei Barber National Institute - Elizabeth Lee Black School
Kristin Lown Astor Treatment Center
Alane Cook McAuley School for Exceptional Children
Bonnie McWalters The Summit School
Mary Alice Millham The Children's Annex
Valerie Monaco UCP Children's Center
Scott Nipper Monarch School
Patricia Orrego Gables Academy
Elizabeth O'Sullivan Mary Cariola Children's Center
Jesse Pacheco Elk Hill
Lorraine Petrizzo Developmental Disabilities Institute
Robert Prigano Holmstead School
Fran Purcell Genesis Academy
Joan Lana Puwalski The Summit School
Rita Quintas The Summit School
Marian Reilly Holmstead School
Cecilia Roberson Cliffwood School
Lynda Rovatsos-Corey UCP Children's Center
Myra Rubin The Summit School
Melissa Scheer Developmental Disabilities Institute
Dana Seifert The Foundation Schools
Terry Smith The Children's Annex
Kristin Shortell Boys and Girls Village Day School
Megan Shoup Genesis Academy
Tracey Southard Developmental Disabilities Institute
Karen Lee Stradford Cerebral Palsy of North Jersey
Kathleen Tepfenhart Jefferson Rehabilitation Center
Camiell Thompson-Burse Alternative Academic Achievement Academy
E.J. Vereen Gables Academy
Cynthia Watson Jefferson Rehabilitation Center
Brian White Astor Treatment Center
Leah Wollman Westchester Exceptional Children's School

To top

lost password?